Alexanderplatz w Berlinie 0
Alexanderplatz w Berlinie

Alexanderplatz to miejsce niezwykle popularne wśród ludzi w każdym wieku, to miejsce spotkań mieszkańców Berlina, a także turystów, zwane w skrócie „Alex”. Każdego dnia przy Fontannie Przyjaźni Narodów, można dostrzec tłumy czy to berlińczyków, odpoczywających po pracy, bądź turystów po szale zakupowym. Pobliska oferta handlowa jest niezwykle szeroka, poprzez Centrum handlowe Kaufhof, dla bardziej wymagających, po słynny angielski sklep Primark, w którym za niewielkie pieniądze można ubrać się od stóp do głów.

Zegar Urania przy Alexie to punkt zborny wszystkich wycieczek po Berlinie. Stoi na placu niczym słup ogłoszeniowy i wskazuje aktualną godzinę w różnych miejscach na świecie.

Alexanderplatz to duży plac w Berlinie, położony w dzielnicy Mitte . Jego centralne położenie sprawia, że jest to jeden z najsłynniejszych i najważniejszych placów w mieście. Z Alexanderplatz można dojść pieszo do wielu atrakcji turystycznych, a w Mitte można szybko dotrzeć do przyjemnych barów i restauracji .

Historia Alexanderplatz jest szalenie ciekawa i nie każdemu dobrze znana. Sięga XIII w., kiedy istniało podwójne miasto Cölln-Berlin. Alexanderplatz znajdował się kiedyś poza murami Berlina i pierwotnie pełnił funkcje rynku. Początkowo sprzedawano tu bydło. Około 1700 roku nosił nazwę Ochsenplatz ( Plac wołowy) i handlowano tu wieloma artykułami spożywczymi, a także wełną.

Na przełomie XVIII i XIX w. pełnił również funkcję placu defilad. Odbywały się tutaj parady wojskowe, był także miejscem musztry dla pruskich żołnierzy.

Swoją obecną nazwę plac zawdzięcza rosyjskiemu carowi, Aleksandrowi I. W 1805 przyjechał on z wizytą do Berlina i wówczas Ochsenplatz został oficjalnie przemianowany na Alexanderplatz. Mniej więcej w tym czasie zaczął się zmieniać charakter słynnego placu handlowego.

Alex przeżył swoje szczytowe lata na początku XX wieku. Powstały tu wtedy ogromne domy towarowe, takie jak Tietz (1904–1911), Wertheim (1910–1911) i Hahn (1911). Wówczas przy placu otwarto też dworzec kolejowy, metro i kolejkę miejską.

To tutaj Alfred Döblin uchwycił puls kosmopolitycznej metropolii, którą ukazał w swojej powieści „Berlin Alexanderplatz” z 1929 roku. W książce ukazano życie Franciszka Biberkopfa, szarego, pracującego człowieka, który toczy nierówną walkę z „kurwą babilońską” – wielkomiejską stolicą Republiki Weimarskiej. Powieść ta posłużyła Fasbinderowi do nakręcenia serialu telewizyjnego, będącego portretem tętniącego życiem miasta w latach dwudziestych XX wieku przed nieuchronnym przejęciem władzy przez nazistów.

W latach dwudziestych XX wieku, Alexanderplatz stał się centrum tętniącego życiem, ekscytującego życia nocnego Berlina.

W czasie II wojny światowej, pod placem znajdował się duży bunkier przeciwlotniczy, który musiał wytrzymać wiele ataków z powietrza. Ciężkie bombardowania, które miały miejsce głównie w 1945 roku, doprowadziły do całkowitego zniszczenia zabudowań wokół placu.

Po wojnie, Alexanderplatz stał się eksperymentem w socjalistycznej estetyce urbanistycznej, z nudną architekturą i komunistycznymi budynkami bez tożsamości, takimi jak Hotel Stadt Berlin i duży dom towarowy Kaufhof. Kiedy w 1969 r. wzniesiona została wieża telewizyjna i ustawiony został Uraniaweltzeituhr (zegar światowy), plac stał się symbolem NRD. Sam plac stał się wielkim deptakiem, wokół niego wybudowano ulice.

Z przedwojennych budowli zachowały się jedynie dwa budynki, które obecne znajdują się w rejestrze zabytków: Berolina i Alexanderhaus.

Alternatywą dla zachodnioberlińskich wieżowców stały się m.in. „Haus des Lehrers ”(Dom Nauczyciela) miejsce dla pedagogów, które pozostało bardziej reprezentacyjną fasadą niż prawdziwym forum edukacyjnym czy „ Haus des Reisens ”(Dom Podróży) z nieco zabawnym dźwiękiem, biorąc pod uwagę notoryczne ograniczenia w podróżowaniu za czasów dawnej NRD, dzisiejszy Berliner Verlag.

Czwartego listopada 1989 roku na Alexanderplatz odbyła się jedna z największych demonstracji, jakie kiedykolwiek miały miejsce w NRD. Aż milion protestujących zgromadziło się jednocześnie, walcząc o reformy polityczne i wolność osobistą. Artyści, aktorzy i ważni politycy przybywali, aby wypowiadać się na temat NRD. Ta demonstracja nie była skupiona na ideach zjednoczenia czy zniesienia muru - jednak była ważnym krokiem prowadzącym do zjednoczenia Niemiec.

W połowie lat dziewięćdziesiątych, pojawiła koncepcja przebudowy całego placu. Hans Kolhoff zaproponował stworzenie nowego centrum handlowo – usługowego. Miały by tu powstać nowoczesne, 150 - metrowe wieżowce. Jednak po wpisaniu do rejestru zabytków „Haus des Lehrers” oraz „ Haus des Reisens ”, prawdopodobnie cały projekt przebudowy Alexanderplaz trafi do kosza.

 

Wycieczki jednodniowe do Berlina 

Zapraszamy do Berlina! To miasto zachwycające, tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Namawiamy zatem do odwiedzania tego gościnnego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Nasze biuro podróży organizuje jednodniowe autokarowe wycieczki do Berlina, zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl