
Pałac Sanssouci wzniesiony w stylu fryderycjańskiego rokoko przypominał bardziej prywatny pałacyk niż oficjalną rezydencję, jednak z czasem to właśnie Sanssouci urosło do rangi siedziby królewskiej.
Pałac Sanssouci wzniesiony w stylu fryderycjańskiego rokoko przypominał bardziej prywatny pałacyk niż oficjalną rezydencję, jednak z czasem to właśnie Sanssouci urosło do rangi siedziby królewskiej.
Nowe Komnaty (Neue Kammern) Sanssouci w Poczdamie - król Fryderyk II podjął decyzję o przebudowie oranżerii znajdującej się na zachód od pałacu, w samodzielny pawilon gościnnych komnat.
Fryderyk II jako władca oświecony, pragnął otaczać się pięknem. Jego marzeniem było stworzenie „świątyni sztuki”, miejsca, w którym mógłby podziwiać dzieła gromadzone przez prawie całe swoje życie.
Nowa Oranżeria w Poczdamie, nazywana także Nową Pomarańczarnią, to ostatnia budowla wzniesiona w całym kompleksie Sanssouci.
Nowy Pałac był ostatnią budowlą wzniesioną w Parku Sanssouci za czasów Fryderyka II. Ta potężna budowla miała uhonorować zwycięstwo króla w wojnie siedmioletniej.
Pałac Cecilienhof w Poczdamie nie pełnił funkcji reprezentacyjnej, miał być przede wszystkim domem rodzinnym. Do dziś panuje tu idylliczna atmosfera.
Fryderyk Wilhelm IV był niezwykle religijny i podjął decyzję o budowie Kościoła Pokoju na przeciwległym krańcu Parku Sanssouci, jako przeciwieństwo świeckości i tradycji oświeceniowych.
Pawilon Chiński jest jednym z najważniejszych zabytków europejskiej chinoiserie. Jego budowa rozpoczęła się w 1754 roku i do dziś jest najbardziej egzotyczną budowlą w całym Parku Sanssouci.
Kolonia rosyjska Alexandrowka w Poczdamie jest dowodem przyjaźni Fryderyka Wilhelma III z carem Aleksandrem I. Aby zrozumieć istnienie rosyjskiej kolonii w Poczdamie, należy odnieść się do kilku faktów historycznych.
Spacerując obecnie po dzielnicy holenderskiej w Poczdamie ciężko zdecydować, w której kawiarni wypić kawę. Urządzone, w przepięknie odresturowanych domach, stylowe lokale kuszą kawą przyrządzaną na dziesiątki sposobów, gorącą czekoladą i łakociami.
Stojąc na Starym Rynku w Poczdamie można odnieść wrażenie, iż jesteśmy w Rzymie nad Hawelą. Plac, który niegdyś uważany był za jeden z najpiękniejszych w Europie, z roku na rok odzyskuje swój blask.
W 2013 roku w centrum Starego Rynku stanął budynek do złudzenia przypominający z zewnątrz Pałac Miejski Fryderyka II. Czy dziś, ten budynek możemy również nazwać pałacem, skoro wznoszony był od początku z myślą o siedzibie parlamentu Brandenburgii, a jego wnętrza są nowoczesne?
Oryginalny portal wykonany został z okazji koronacji Fryderyka III na króla Prus w 1701 roku. Zastąpił zapewne starą bramę wjazdową, która nie była na tyle reprezentacyjna, by powitać powracającego z Królewca świeżo upieczonego króla.
Oryginalny Palazzo Barberini wzniesiony został w XVII wieku w Rzymie. Ta barokowa budowla posłużyła Fryderykowi II do stworzenia fasady dla dwóch, przylegających do siebie domów przy Starym Rynku.
Fryderyk II w swoim testamencie zawarł słowa: „Żyłem jak filozof i jak filozof – bez przepychu i ceremonii – chcę być pochowany”.