Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe znajduje się w rejonie wsi Wapnica - w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, 6 km na południe od samych Międzyzdrojów. Jezioro Turkusowe zlokalizowane jest na obszarze ochrony ścisłej im. prof. Władysława Szafera.

Po zachodniej stronie obszaru ochrony znajduje się Piaskowa Góra (53 m n.p.m.), z widokiem na jezioro Turkusowe, a na południowym zachodzie punkt widokowy Wzgórze Zielonka. Z tego miejsca roztacza się przed uczestnikami wycieczki panorama na deltę wsteczną Świny. Jest to przepiękny widok na krainę “44 wysp”. Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody uznało tę panoramę “Krajobrazem roku 1993/94”.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to zbiornik sztuczny, który powstał w wyniku zalania wyrobiska dawnej kopalni odkrywkowej kredy wodami podskórnymi. W Wapnicy kreda wydobywana była już od 1600 r. Stanowiła ona podstawę utrzymania mieszkańców. W późniejszych latach wyrobisko służyło cementowni w Lubinie. Produkcja cementu była zróżnicowana, od około 30 tysięcy ton rocznie do 100 tysięcy ton podczas II wojny światowej, głównie na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Pozyskiwanie kredy odbywało się za pomocą urządzeń czerpakowych, które ładowały kredę na wagoniki kolejki linowej.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy położone jest na wysokości 2,6 m n.p.m. Głębokość jeziora to 21 m. Dno jeziora położone jest 18,6 m poniżej poziomu morza. Takie położenie nazywamy kryptodepresją. Zajmuje 6,7 ha powierzchni. Jego piękna barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody, zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora.

Ponieważ jezioro turkusowe leży na jednym z obiektów ścisłych Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie przyroda powinna rządzić się swoimi prawami, obowiązuje tu całkowity zakaz uprawiania sportów wodnych, kąpieli, połowu ryb itp. Gatunki ryb, takie jak: sandacz, szczupak, wzdręga, węgorz, sum, okoń i płoć mają tu doskonałe warunki do bytowania i wzrostu. Nad przestrzeganiem zasad pobytu na terenie parku czuwa, często patrolując teren, służba parkowa WPN, która bardzo zdecydowanie reaguje na kłusownictwo, zbaczanie z oznakowanego szlaku, zaśmiecanie itp.

Oprowadzając wycieczki, wielokrotnie obserwowałem szybujące nad jeziorem pojedyncze bieliki. Znajdujące się wokół jeziora turkusowego wzgórza, porośnięte gęstymi lasami, są doskonałym terenem do żerowania dla tych szlachetnych ptaków. Jezioro Turkusowe w Wapnicy jest jednym z dwóch jezior sztucznych w województwie zachodniopomorskim. Drugie jezioro nazwane Jeziorem Szmaragdowym, o podobnym dawnym przeznaczeniu, znajduje się na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego.

Nazwa jeziora  zmieniała się kilkukrotnie. Nazywane było przez lokalnych mieszkańców “Jamą”, później Jeziorem Szmaragdowym, by w 1985 roku zostać nazwane Jeziorem Turkusowym, gdyż nazwa szmaragdowe przypadła jego “bliźniakowi” ze Szczecina.

We wrześniu 2006 roku, podczas prowadzenia wycieczki, miałem zaszczyt brać udział w krótkim wywiadzie telewizyjnym w obecności Marzeny Cieślik – Miss Polonii 2006. Pani Marzena jako mieszkanka Wolina, promowała swoim wdziękiem i kreacją atrakcje turystyczne wyspy i miejscowości Wolin.

Na wschodnim skraju jeziora turkusowgo, funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera (1886-1970). Był to polski botanik, profesor UJ (1936-1938 rektor), wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki UJ, inicjator odtworzenia populacji żubra w Puszczy Białowieskiej, a przede wszystkim współtwórca polskich parków narodowych.

Przez Wapnicę przebiega Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim – znakowany na niebiesko pieszy szlak turystyczny w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Ma swój początek w Świnoujściu, następnie przebiega przez Międzyzdroje, Wapnicę, Wolin, Kamień Pomorski – kończy w Dziwnówku.

Całkowita długość szlaku to 98 km. Na terenie Wapnicy, 100 m od skrzyżowania dróg Wapnica-Lubin, tuż za kościołem, rośnie dąb “Prastary”. Ten pomnik przyrody, o obwodzie 6,5 m na wysokości pierśnicy, wysokości 24 metry, ma około 500-600 lat.

Urodzeni 1.02-21.02 spod znaku turkusa powinni nosić biżuterię z tego szlachetnego kamienia, gdyż szczególnie tym osobom przynosi on szczęście. Do znanych “turkusów” można zaliczyć tak znakomite osoby jak: Mikołaj Rej, Tadeusz Kościuszko, Mikołaj Kopernik, Czesław Niemen, Ronald Reagan, Cristiano Ronaldo i wielu innych.

Wapnica gościła kilka ekip filmowych. Powstało tu m.in. kilka sesji “Gniewko, syn rybaka” – kostiumowego serialu telewizyjnego w reżyserii Bohdana Poręby, wyprodukowanego w 1969 roku dla Telewizji Polskiej.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl