Kościół Mariacki w Berlinie 0
Kościół Mariacki w Berlinie

Spacerując w okolicy Alexanderplatz, tuż u podnóża Wieży Telewizyjnej, kryje się jeden z najstarszych zabytków Berlina – Kościół Mariacki ( St. Marienkirche). Kościół nie został zniszczony w czasie wojny, co sprawia, iż zupełnie nie pasuje do otaczającej go obecnie architektury. Ta piękna budowla z czerwonej cegły, otoczona jest ogromem szarych i chłodnych budynków w stylu „Stalinbarok”.

Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jedna z niewielu gotyckich budowli w Berlinie, musi się ona znaleźć w planie każdej wycieczki.

Nie wiemy, kiedy dokładnie Berlin otrzymał prawa miejskie. Nie zachował się żaden dokument lokacyjny. Przyjmuje się, iż był to rok 1237. Stare Miasto znajdowało się wówczas nad rzeką Szprewą, w obecnym Nikolaiviertel. Około 1270 roku, na północ od Starego Berlina, powstała nowa dzielnica, tzw. Nowe Miasto ( Neustadt) i wówczas też przystąpiono do budowy świątyni. Pierwsza pisemna wzmianka o kościele pojawiła się w dokumencie odpustowym z 1294 r. Była to budowla halowa w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Niestety dwa pożary, które miały miejsce w 1376 r. i 1380 r. mocno zniszczyły świątynię. Jeszcze w 1380 roku przystąpiono do jej odbudowy.

Kościół Mariacki w Berlinie został wzniesiony na fundamencie z kamienia polnego jako trójnawowa hala. Do świątyni przylega jednonawowy chór z pięknie zachowanym sklepieniem gwieździstym. Sklepienie krzyżowe kościoła dźwiga dwanaście ośmiokątnych filarów. Wnętrze jest niezwykle jasne ze względu na tynk, który pokrywa gotycką cegłę.

Do wnętrza kościoła schodzi się po schodkach, gdyż znajduje się on ok. 1,5 metra poniżej chodnika. Kościół Mariacki znajduje się na poziomie średniowiecznych ulic.

Pokonując wąskie spiralne schody w wieży, a następnie przechodząc przez ciasne korytarze, można zobaczyć najstarszą konstrukcję dachu w Berlinie, wykonaną ze średniowiecznych, XV – wiecznych belek. W dachu znajduje się otwór, z którego dawniej w dniu Pięćdziesiątnicy wypuszczano gołębicę jako symbol Ducha Świętego bądź sypano kwiaty.

W XV w. do kościoła dobudowano wieżę, która pierwotnie przykryta była drewnianym hełmem. W 1661 r. w wieżę uderzył piorun, który wzniecił pożar. Po to by ogień nie rozprzestrzenił się na gęsto wybudowane kamieniczki, feldmarszałek von Sparr wydał rozkaz zestrzelenia płonącej wieży, by łatwiej ją można było ugasić. Kula armatnia trafiła w centralną część i wieża się rozsypała. Oficer, który strącił płonącą wieże, zamiast podziękowań, musiał zapłacić za jej odbudowę.

Na antresoli wieży kościelnej niegdyś mieszkał dzwonnik. Obecnie w wieży znajduje się pięć dzwonów. Największy „Otto” waży aż sześć ton.

W 1666 roku kościół Mariacki otrzymał nową, barokową wieżę, którą przykryto miedzianym hełmem projektu Carla Gottharda Langhansa, twórcy Bramy Brandenburskiej w Berlinie i Poczdamie.

Przed wejściem do świątyni znajduje się kamienny krzyż pokutny z 1325 roku. Jego historia jest również niezwykle ciekawa. Jest on poświęcony proboszczowi i prepozytowi Nikolausowi von Bernau, który został zamordowany przez berlińczyków. Von Bernau, a także część duchowieństwa, nie poparło nowego margrabi Ludwiga, który był synem króla Bawarii. To nie spodobało się mieszkańcom Berlina. Wdarli się oni do domu burmistrza, gdzie w tym czasie przebywał von Bernau, porwali go, zabili i spalili. Morderstwo to miało dramatyczne konsekwencje, gdyż na mieszkańców miasta została nałożona klątwa i zostali oni wykluczeni z kościoła katolickiego. W średniowieczu była to ciężka kara, oznaczała bowiem zakaz udzielania sakramentów, takich jak spowiedź czy małżeństwo. Trwało to 27 lat. 18 sierpnia 1347 r. radni i burmistrzowie Berlina i Cöln, wypłacili proboszczowi Gerbinowi ok. dziewięć talarów i ustawili na miejscu zbrodni krzyż pokutny z wieczną lampą. Klątwa została zdjęta. Do XVII w. krzyż stał w miejscu zbrodni, wykonany jest z piaskowca i posiada pięć wgłębień po uchwytach na wieczne światło – symbol obecności Boga.

Od czasów wprowadzenia reformacji, jest to świątynia ewangelicka. Pomimo usunięcia wielu ołtarzy, mieści liczne dzieła sztuki, dzięki czemu jest jakby księgą historii wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie pamięcią miasta Berlin. To skarbnica cennych dzieł sztuki. Jest ich około 90, w tym 40 obrazów. Pochodzą one również ze zniszczonych kościołów w czasie II wojny światowej.

Już wchodząc do świątyni w wieży dostrzegamy malowidło ścienne „Taniec śmierci”. To malowidło ścienne wykonane zostało prawdopodobnie w 1484 r. kiedy w Europie szalała zaraza. Ma ono 22,6 m. długości i 2 metry wysokości. Niestety w czasie reformacji był on bielony wapnem i dopiero w 1861 r. odkrył go August Stuller. Również z powodu wilgoci fresk poblakł i obecnie chroniony jest szklaną taflą.

Fresk przedstawia po lewej stronie duchownych, a po prawej postacie świeckie tańczące ze śmiercią. Duchowni i świeccy są rozdzieleni sceną ukrzyżowania, która stanowi centralną część malowidła. Pod postaciami umieszczony został tekst, niczym dialog ze śmiercią, w którym przedstawiciele klasy lamentują nad cierpieniem i proszą o śmierć , by nie nadeszła zbyt szybko. Tekst ten jest przykładam najstarszej poezji w Berlinie.

Do najstarszych zabytków Kościoła Mariackiego należy również chrzcielnica, gotycka z 1437r. Wykonana została w kształcie kielicha przez Hinricha von Magdeburga. Masywna czara chrzcielnicy podtrzymywana jest przez smoki. Zdobiona jest reliefami przedstawiającymi Chrystusa, Marię i apostołów.

Kościół Mariacki w Berlinie posiada przeważnie barokowe wyposażenie. Przepiękna ambona, wykonana z alabastru przez Andreasa Schlutera w 1703 r., nadwornego rzeźbiarza króla Fryderyka I, króry zaprojektował m.in. słynną, legendarną bursztynową komnatę. Kosz ambony dźwigają trzy anioły i zdobią go płaskorzeźby, przedstawiające św. Jana Chrzciciela i personifikacje cnót. Baldachim wsparty jest na czterech kolumnach, a na jego szczycie umieszczone zostały aniołki grające na trąbkach.

Warto również zwrócić uwagę na barokowe organy, wykonane przez Joachima Wagnera z Magdeburga w 1721 roku. Uważane są za najpiękniejsze organy Berlina. Posiadają 40 rejestrów. Ich barokowy prospekt jest dziełem berlińskich rzeźbiarzy.

W grobowcach Kościoła Mariackiego pochowano wielu słynnych berlińczyków. Zachowały się epitafia Joachima Zerera, feldmarszałka Otto Christopha von Sparra, burmistrza Joachima Lizmanna, Ehrentreicha von Robla i kaznodziei Friedricha Rolofa.

 

Wycieczki jednodniowe do Berlina

Zapraszamy do Berlina! To miasto zachwycające, tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Namawiamy zatem do odwiedzania tego gościnnego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Nasze biuro podróży organizuje jednodniowe autokarowe wycieczki do Berlina, zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl