Latarnia morska w Niechorzu
Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu znajduje się w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Jest jedną z 15 czynnych w Polsce i jedną z 7 w województwie zachodniopomorskim.

Według Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich, “Szlak Latarni Morskich” ma długość 669 km. Ciekawostką historyczną jest fakt, że Niechorze wraz z wsiami Horst i Gr. Horst już w 1618 roku wyrysował na swojej mapie znakomity kartograf księcia Filipa II – Eilhardus Lubinus.

Latarnia morska w Niechorzu zbudowana jest na 22 metrowym brzegu klifowym. Oddano ją do użytku w grudniu 1866 roku. Znajduje się ona miedzy latarnią Kikut – odległą od niej o ok. 30 km na zachód a latarnią kołobrzeską – oddaloną od niej o ok. 34 km na wschód. Przy latarni, z lewej strony od zejścia po 94 kamiennych schodach, znajduje się tablica, prezentująca długość linii brzegowej z liczbą 368. Oznacza to, iż znajdujemy się na 368 kilometrze linii brzegowej morskiej, licząc od wschodu. Uczestnicy wycieczki często robią sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia.

Latarnia morska w Niechorzu posiada 500 metrową opaskę betonową wybudowaną w latach 1900-1915 i jest jedyną o takiej konstrukcji w Polsce. Chroni ona latarnię przed abrazją (podmyciem), czyli niszczycielskim działaniem fal morskich, która bez tego zabezpieczenia runęłaby do morza. Stało się tak z XV wiecznym kościołem w Trzęsaczu ( 7 kilometrów na zachód od latarni), wybudowanym niegdyś po środku wsi, oddalonym o 1800 m od niezabezpieczonego brzegu. Kościół zabrało morze zostawiając jego południowo-wschodnie ruiny.

Dzisiaj ta ściana jest profesjonalnie zabezpieczona wieloma sposobami. Opaska przed latarnią jest gwarancją trwania niechorskiej latarni. Latarnię uruchomiono w 1866 roku. W związku z tym, że w dolnej części jest czworokątna a w górnej ośmiokątna przez uczestników wycieczki jest kojarzona jako “kanciata”. W 2010 roku zamontowano przy niej różnokolorowe oświetlenie typu LED, bijące światłem na wielopłaszczyznowy korpus z klinkierowej cegły.

Zasadnicze parametry techniczne latarni : wysokość wieży 45 m, wysokość światła 62,80 m n.p.m., zasięg nominalny światła 20 Mm (37,04 km). Charakterystyka światła: błyskowe okres 10 sek., w tym światło 0,45 sek. zaś przerwa 9,55 sek. Moc żarówki 1000 W. Na szczyt latarni wchodzi się pokonując 208 schodów. Z tarasu widokowego, umieszczonego na wysokości 35,7 metrów, można podziwiać panoramę wybrzeża rewalskiego.

W pobliżu widoczne są m.in. Park Miniatur Latarni Morskich w skali 1:10, jezioro Liwia Łuża, które jest rezerwatem ornitologicznym. Dostrzec można również wychodzące w morze żelbetowe pirsy, przy których odbywał się załadunek WP na okręty desantowe podczas ćwiczeń oraz przygotowań do desantu morskiego Armii Polskiej na Danię w ramach operacji zaczepnej Układu Warszawskiego w tle. Widoczna jest również przystań rybacka typu plażowego z opisem “NIE” na burtach łodzi. Widok powracających z morza rybaków o zachodzie słońca zapiera dech w piersiach. W oddali dostrzec można maleńką miejscowość Lędzin, a w niej zabytkowy, holenderski wiatrak , służący niegdyś do przemiału zbóż. Wiele lat temu przystosowany został do warunków hotelowych.

Latarnia morska w Niechorzu ma swoje miejsce w filmie, literaturze, numizmatyce, filatelistyce i modelarstwie. W jej wnętrzu, jak i w okolicy latarni, powstało kilka scen do filmu “Beata” z 1964 roku, w reżyserii Anny Sokołowskiej. Średnio przez około 150 lat latarnie pełniły funkcje nawigacyjne, bezpiecznie sprowadzając załogi statków do portów. Dzisiaj w dobie nawigacji satelitarnej są one dla wycieczki atrakcją turystyczną i punktem widokowym.

Odwiedzając latarnię w święto Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, możecie Państwo spotkać się z wieloma atrakcjami i bezpłatnym wejściem, nawet w nocy. Święto to co roku przypada w trzecią niedzielę sierpnia. Dla ambitnych i wysportowanych proponujemy planowy udział w Biegu Latarnika. Aktualny rekord biegu po 208 stopniach schodów wynosi 35,93 sek. (2019 r). Polecamy Państwu wycieczki do tej drugiej najwyższej latarni w Polsce. Wejście na jej szczyt i zrobione zdjęcia pozostawią w pamięci niezapomniane wspomnienia.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl