Okolice Kołobrzegu Trzebiatów

Dostępność: brak miejsc
Cena: 50,00 zł 50.00
ilość osoba
Zyskujesz 5 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Organizator: Biuro Podróży Partner
Kod produktu: WK 4

Opis wycieczki

ŚWIADCZENIA

- autokar LUX (klimatyzacja, toaleta)

- opieka przewodnika

 

PROGRAM WYCIECZKI

 

14.00 wyjazd z Kołobrzegu

Budzistowo to obecnie niewielka wieś położona nad rzeka Parsętą. Ale to właśnie na terenie dzisiejszego Budzistowa powstał pierwszy gród kołobrzeski, w którym w roku tysięcznym utworzone zostało biskupstwo, gród który dał początek miastu w 1255r. Na terenie wsi zlokalizowane są liczne stanowiska archeologiczne, będące śladami wczesnośredniowiecznego grodziska.

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Budzistowie jest jednym z najstarszych zabytków w regionie. Wzmiankowany był już w 1222r. Kościół wielokrotnie przebudowywano. Po zniszczeniach wojennych został odrestaurowany w latach 1958-59. Wyposażenie kościółka jest skromne i współczesne. Przed kościołem ustawiono cztery głazy, na których zamontowano tablice. Na największym umieszczono napis w języku polskim i łacińskim "Chwała Bogu. Pokój Ludziom" - "Gloria Deo. Pax Hominibus". Na pozostałych kamieniach widnieją herby miast, które w roku 1000 zostały siedzibami biskupstwa - Wrocław i Kraków, oraz arcybiskupstwa – Gniezno.

Pałac Myśliwski wzniesiony na przełomie XIX i XX w. w stylu eklektycznym.

Cmentarz Wojenny w Zieleniewie powstawał od 1948 r. Wówczas przeniesiono na niego ekshumowane zwłoki żołnierzy polskich i radzieckich, pochowanych w trakcie walk o Kołobrzeg w licznych mogiłach porozrzucanych po mieście i w jego okolicach. Łącznie na cmentarzu pochowano około 1450 poległych żołnierzy polskich i 400 żołnierzy radzieckich. Obecna forma cmentarza pochodzi 1980 r. Przy wejściu na teren cmentarza znajduje się makieta przedstawiająca miasto i jego najważniejsze zabytki. Strzałki na makiecie wskazują, którędy podążali żołnierze by zdobyć najważniejsze budowle w mieście. Za makietą zlokalizowany jest pomnik – sarkofag, z napisem „Za polski Kołobrzeg”. We wnętrzu sarkofagu umieszczono ziemię i łuski pochodzące z pobojowisk kołobrzeskich. Na sarkofagu znajduje się szyszak rycerski i hełm żołnierza wojska polskiego. W centralnej części cmentarza stoi Pomnik Chwały, przedstawiający tarczę, a na niej dwa miecze grunwaldzkie. Na lewo od pomnika pochowana został a ppor. Emilia Gierczak, która zginęła w trakcie walk o Kołobrzeg. Na prawo – mogiła radzieckiego bohatera Klimienki. Na terenie cmentarza znajduje się również ołtarz polowy. Do cmentarza wojennego przylegają kwatery uczestników walk o Kołobrzeg, Lenino, Monte Cassino, Sybiraków oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Trzebiatów to jedno z najstarszych miast za Pomorzu Zach. Położone nad rzeką Regą. Prawa miejskie otrzymał 1277 r. W średniowieczu należało do Hanzy. Do dnia dzisiejszego zachowało się historyczne centrum: rynek i ulice krzyżujące się pod kątem prostym.

Ratusz Miejski został wybudowany z cegły w 1701r., na miejscu XV wiecznej budowli, która spłonęła w 1696r. Ze starej zabudowy zachowały się trzy gotyckie arkady po stronie zachodniej. Ciekawostką jest niewielki dziedziniec wewnętrzny, widoczny dopiero po wejściu do budynku. Do ratusza przylega wieżyczka z czterotarczowym zegarem i dwoma zegarami wybijającymi kwadranse i godziny.

Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny to gotycka świątynia wybudowana w latach 1305-1370. Do kościoła przylega strzelista wieża o wysokości 90 m. W wieży znajdują się trzy dzwony, w tym słynny dzwon Maria, który waży prawie cztery tony.

Baszta Prochowa, zwana Kaszaną, powstała w trakcie budowy murów obronnych i służyła do przechowywania prochu. Zbudowana na planie koła o średnicy 4m, przykryta jest namiotowym dachem z dachówki. W Trzebiatowie zachowała się również duża część z 2,5km murów obronnych, oraz pozostałości fosy od wschodniej strony miasta. Nie zachowała się natomiast ani jedna z 4 bram miejskich.

Pałac w Trzebiatowie w obecnej formie został wybudowany w 1682r. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, zamek i klasztor ufundowany dla Norbertanek w 1224r. przez Anastazję córkę Mieszka III Starego. Po 1750r. Pałac był siedzibą książąt Wirtemberg. W latach 1785-1790 mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberg, autorka pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę - "Malwina, czyli domyślność serca. W latach 1797-1811 mieszkał tu gen. Gebhard von Blicher - zwycięzca spod Waterloo. W następnych latach Pałac podupadł, po II wojnie były tu koszary WOP. Po remoncie w 1989r. Obecnie mieści bibliotekę i ośrodek kultury.

Mrzeżyno to miejscowość nadmorska położona u ujścia rzeki Regi do Bałtyku. Jej walorami są piękna szeroka plaża, wydmy porośnięte sosnami oraz czyste powietrze. U ujścia Regi zlokalizowany jest port rybacki. We wsi stoi neoromański kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w 1912 r.; ozdobą kościoła są mozaiki z tłuczonego szkła o tematyce związanej z morzem oraz patronami kościoła.

Resko Przymorskie to jezioro przybrzeżne. Połączone jest z morzem tzw. Kanałem Reskim. Jezioro to nie jest głębokie, średnia głębokość to 1,3 m, natomiast maksymalna wynosi ok. 2,5 m. Powierzchnia jeziora to ok. 600 ha. Dno jeziora jest muliste i znajduje się poniżej poziomu morza /kryptodepresja/. Wokół jeziora znajdują się szuwary i torfowiska.

Rogowo – niegdyś wieś rybacka, od 1936 r. rozpoczęła się budowla wojskowego osiedla i lotniska. Do planowanego lotniska ułożono drogę betonową. Postawiono domy mieszkalne dla oficerów, podoficerów i urzędników. Domy jednopiętrowe zbudowano w stylu szwajcarskim, ze stromymi dachami, stoją do dnia dzisiejszego. Również jezioro Resko pełniło funkcję lotniska. Z jeziora startowały samoloty Dornier Do 24. Do dzisiaj można odnaleźć w szuwarach betonowe pachołki przy których te latające łodzie cumowały. Obecny ośrodek WDW Rogowo Syrena to dawny budynek komendantury lotniska. Posiada on żelbetowy strop, a jego piwnice zamykane są w identyczny sposób, jak na okrętach. W pobliżu morza, na zalesionej wydmie zlokalizowany jest dawny domek letniskowy /dzisiaj kawiarnia/ marszałka Hermana Goeringa.

Port w Dźwirzynie zlokalizowany jest na kanale (przetoce) łączącej Resko Przymorskie z Bałtykiem. Oglądanie łodzi rybackich, typowego rybackiego sprzętu. Zespół starych dębów szypułkowych, znajdziemy przy ulicy Wyzwolenia. Drzewa liczą sobie ponad sto lat. Są wysokie na około 18-20 metrów, a ich obwody wynoszą nawet ponad 2,5 metra.

18.00 Powrót

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl