Toruń wycieczka 1-dniowa
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis wycieczki
PROGRAM WYCIECZKI
06.00 Wyjazd z Kołobrzegu.
Wizyta w „Piernikarni” i udział w warsztatach wypieku historycznych pierników. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracują z ciastem piernikowym, wałkują je i odciskają w ręcznie rzeźbionych, drewnianych formach piernikarskich. W czasie warsztatów uczestnicy degustują także najpyszniejsze pierniczki z Toruńskiej Manufaktury Piernika, a na koniec otrzymują zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem:
Mury miejskie – w XIV w. miały długość ok. 3 km. Obecnie ich najdłuższy odcinek przebiega wzdłuż Wisły. Były one podwójne, między nimi znajdowała się fosa. Miasto posiadało 54 baszty, 13 bram, 2 barbakany. Do dnia dzisiejszego przetrwało 9 baszt i 3 bramy.
Krzywa Wieża wzniesiona została w XIV w. jako baszta obronna. Swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Wg legendy jest to idealne miejsce, gdzie można sprawdzić czy ma się czyste sumienie. Należy się oprzeć plecami o mury baszty tak, by pięty dotykały ściany. Jeśli uda się nam choć przez chwilę utrzymać równowagę, będzie to oznaczało prawość, wierność i uczciwość.
Dom Kopernika to średniowieczna kamienica, należąca niegdyś do rodziny Koperników. Wielu historyków uważa, że to właśnie tu urodził się wybitny astronom. Obecnie mieści się tu Muzeum Okręgowe.
Katedra Świętojańska (Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty) to miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. W niej pochowane jest serce Jana Olbrachta - króla Polski, który zmarł w Toruniu. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1236 r. i trwała ponad 200 lat. W wieży kościoła znajduje się słynny dzwon – Tuba Dei – Trąba Boża, wykonany w 1500 r., ważący 7,5 tony. Wg legendy, mieszkańcy Torunia obawiali się końca świata i w ten sposób chcieli przebłagać Boga. Dzwon bije tylko kilka razy w roku, gdyż wywołuje wibracje zagrażające wieży.
Dwór Artusa był siedzibą najbogatszych mieszkańców ( kupców i rajców miejskich). To w nim podpisano Pokój Toruński w 1466 r., kończący wojnę polsko – krzyżacką. Obecny budynek pochodzi z 1891 r. Przed Dworem Artusa znajduje się Aleja Pierników „Katarzynek”. W nich umieszczone są nazwiska osób, związanych z Toruniem.
Kamienica pod Gwiazdą, zlokalizowana przy Rynku, jest przykładem barokowej architektury miasta. Posiada bogato zdobione schody. W średniowieczu była własnością Filipa Buonaccorsi, włoskiego humanisty i pisarza.
Ruiny zamku krzyżackiego to pozostałość po wielkim zamczysku, wybudowanym już pod koniec XIII w. Był to rozległy kompleks obronny, składający się z zamku głównego i kilkunastu budynków gospodarczych, otoczony murami obronnymi. Do 1454 r. był siedzibą komturów zakonnych. Obecnie zachowała się wieża ustępowa, zwana gdaniskiem, dwór mieszczański, który był siedzibą Bractwa Strzeleckiego oraz fragmenty fos i murów fortecznych.
Ratusz Staromiejski wybudowany został pod koniec XIV w. Od zawsze był sercem Torunia. Pełnił różne funkcje m.in. był siedziba władz miasta, skarbcem, archiwum, więzieniem. Na parterze budynku znajdowały się sukiennice, kramy handlowe. W 1703 r. ratusz podpalili Szwedzi. Z ratuszem wiąże się legenda, iż został on zaprojektowany jako kalendarz. Jedna wieża oznacza jeden rok, cztery bramy oznaczają cztery pory roku, dwanaście dużych sal oznacza dwanaście miesięcy, zaś okien jest tole, co dni w roku. Podobno w lata przystępne mieszkańcy domalowywali jedno okno.
Pomnik Kopernika wykonany został w 1853 r. w Berlinie. Spiżowy. Uczony został przedstawiony jako profesor. W lewej ręce trzyma narzędzie astronomiczne – strefę armilarną. Pomnik Flisaka odsłonięty został w 1914 r. Jego autorem jest Georg Wolf. Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo, który otoczony został przez osiem żab.
Obiad.
Seans w Planetarium.
Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, możemy przedstawić układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Projektor zajmuje centralne miejsce na sali, a wokół niego znajduje się 189 foteli. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów (tzw. system fulldome). Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.
Wyjazd z Torunia.
22.00 Przyjazd do Kołobrzegu.
ŚWIADCZENIA
- autokar klasy LUX (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)
- obiad
- bilety wstępu: Planetarium, "Piernikarnia"
- opieka pilota/przewodnika, przewodnik w Toruniu
- ubezpieczenie
- 4 opiekunów gratis przy 50 uczniach
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.