Dom Kultur Świata w Berlinie 0
Dom Kultur Świata w Berlinie

Dom Kultur Świata w Berlinie o futurystycznych kształtach to imponujące miejsce dla międzynarodowej sztuki współczesnej i forum dla aktualnych wydarzeń, prezentujący produkcje artystyczne z całego świata w wyjątkowy sposób, ze szczególnym uwzględnieniem kultur i społeczeństw pozaeuropejskich. Dom Kultur Świata, pełniący od zjednoczenia Niemiec rolę centrum kulturalnego, jest jednym z najlepiej znanych i rozpoznawalnych budynków w Berlinie.

Berlińczycy pieszczotliwie nazwali konstrukcję „ciężarną ostrygą” (Schwangere Auster).

Dom Kultur Świata w Berlinie został zbudowany w północnej części parku Tiergarten, nad brzegiem Szprewy jako nowoczesna hala kongresowa (Kongreshalle) w 1957 roku. Był to prezent dla  Berlina Zachodniego od rządu Stanów Zjednoczonych w ramach Międzynarodowej Wystawy Budowlanej Interbau.

Projekt został stworzony przez Hugh Stubbinsa, który przed II wojną światową był asystentem Waltera Gropiusa na Harvardzie. W myśl planów architekta rozłożone skrzydła dachu miały być widoczne z daleka i symbolizować wolność słowa oraz myśli, które powinny promieniować na komunistyczny wschód. Oryginalny projekt architekta z charakterystycznym półkolistym dachem miał być odpowiedzią na zwaliste gmachy architektury stalinowskiej we wschodniej części miasta.

Tutaj przemawiał podczas swojej wizyty w Berlinie Zachodnim w czerwcu 1963 roku Prezydent USA John F. Kennedy. Budowla przechodziła zarówno wzloty, jak i upadki. 21 maja 1980 r. zawalił się dach budowli, zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych. Hala została odbudowana w oryginalnym stylu i ponownie otwarta w 1987 roku, z okazji 750-lecia powstania Berlina.

Od 1989 roku w hali znajduje się centrum wystawowe Dom Kultur Świata (Haus der Kulturen der Welt), który promuje kulturę krajów pozaeuropejskich. Dom nazywa się „kosmopolitycznym miejscem sztuki współczesnej” i jest prawdziwym miejscem spotkań różnych kultur. Odbywają się tu różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy czasowe, odczyty, przedstawienia teatralne, warsztaty i prezentacje literatury.

W ramach cyklu wydarzeń szczególnie uwzględniane są tematy i artyści z kultur pozaeuropejskich, aby pokazać „polifonię świata” i zająć się problematyką globalną.

Dom Kultur Świata w Berlinie działa przeciwko ksenofobii i promuje większą tolerancję między kulturami od wczesnych lat 90. Od 2002 r. Jest częścią „Kulturveranstaltungen des Bundes in Berlin GmbH”, organizacji non-profit, która obejmuje również Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Organizacja finansowana jest przez Komisarza Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dom Kultur Świata w Berlinie dzięki salom wystawienniczym i sali wykładowo-teatralnej, księgarni, restauracji i kawiarni "Café Global", trzem salom konferencyjnym i dużemu tarasowi na dachu jest również idealnym miejscem na spotkania, kongresy i uroczystości. Wielofunkcyjne sale mieszczą ponad 1000 miejsc.

Przed wejściem do gmachu umiejscowiona została najcięższa rzeźba z brązu Henry'ego Moore'a „Motyl” (1985–86). Stoi ona po środku okrągłej misy jako duży podzielony owal. Ważąca prawie dziewięć ton rzeźba była jego ostatnią główną pracą i wykonana została tuż przed śmiercią artysty. Jest jedną z trzech publicznych rzeźb Moore'a w Berlinie.

„Motyl” był początkowo wystawą czasową w ówczesnym Berlinie Zachodnim, ale rada miasta chciała rzeźby na stałe i poprosiła Moore'a, czy mógłby ją podarować miastu. List intencyjny dotarł tuż przed śmiercią artysty i pozostał bez odpowiedzi. W 1988 roku „Motyl” został sprzedany miastu Berlin przez Fundację Henry'ego Moore'a za kwotę 4,5 miliona marek niemieckich.

Rzeźba została poważnie uszkodzona w wyniku zanieczyszczenia środowiska oraz aktów wandalizmu. Odrestaurowano ją w 2010 roku.

 

Wycieczki jednodniowe do Berlina

Zapraszamy do Berlina! To miasto zachwycające, tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Namawiamy zatem do odwiedzania tego gościnnego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Nasze biuro podróży organizuje jednodniowe autokarowe wycieczki do Berlina, zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl