Karylion w Berlinie 0
Karylion w Berlinie

Karylion (carillon) w Berlinie wznosi się nad zielonymi wierzchołkami drzew w parku Tiergarten. Nowoczesna dzwonnica stojąca obok Domu Kultur Świata to jeden z największych karylionów na świecie. Jego betonowa wieża pokryta czarnym polerowanym granitem Labrador mierzy 42 metry wysokości.

Karylion w Berlinie został zbudowany dla upamiętnienia zniszczonych w czasie II wojny światowej dzwonnic kościoła garnizonowego w Poczdamie oraz kościoła parafialnego w Berlinie. Dzwonnica powstała zgodnie z planami architektów: Bangerta, Jansena, Scholza i Schultesa.

Sam instrument powstał w holenderskiej odlewni Royal Dutch Eijsbouts według specyfikacji amerykańskiego muzykologa Jeffery'ego A. Bossina. W 1984 Bossin zaproponował budowę karylionu dla upamiętnienia 750-lecia Berlina. Instrument został podarowany miastu w 1987 roku przez prezesa Daimler-Benz AG.

Karylion w Berlinie składa się z 68 dzwonów o łącznej masie 48 ton, połączonych z klawiaturą obejmującą pięć i pół w pełni chromatycznych oktaw. Największy dzwon waży 7,8 tony. Jest to jeden z największych tego typu instrumentów w Europie i około czwarty pod względem liczby dzwonów na świecie. Karylionista swoimi rękoma i stopami wydobywa znane pieśni bożonarodzeniowe, chorały adwentowe oraz utwory Schuberta, Mendelsona i Scarlattiego.

Codziennie o godzinie 12.00 i 18.00 z wieży odtwarzane są automatycznie  pięciominutowe utwory. Podczas świąt państwowych oraz w każdą niedzielę w okresie od maja do września o godzinie 15.00 odbywają się bezpłatne koncerty karylionisty Jeffreya Bossina.

Jeffrey Bossin urodził się w 1950 r. w Santa Monica w Kalifornii. Artysta uczył się gry na karylionie w latach 1968-1971 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside. W 2001 roku kanclerz Niemiec poprosił go o odegranie koncertu na jego osobistą ceremonię upamiętniającą ofiary ataku terrorystycznego na World Trade Center.

Po koncertach odbywają się wycieczki z artystą po wieży dzwonnicy. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza rejestracja. Po koncercie należy poczekać chwilę pod wieżą aż instrumentalista zejdzie na dół. Pamiętaj, że zejście zajmuje chwilę czasu! W wieży nie ma windy. Kto wejdzie po 190 nowoczesnych, łatwych do pokonania schodach, zostanie nagrodzony nie tylko wspaniałym widokiem na dzielnicę ZOO i dzielnicę rządową.

Jeffrey Bossin, oprowadza uczestników wycieczki po wieży w języku niemieckim i angielskim, odpowiada na pytania, wyjaśnia szczególne cechy instrumentu. Przedstawia ciekawą historię karylionów, od początków Berlina za czasów pierwszego króla Prus do zjednoczenia Niemiec. Demonstruje fascynującą technikę gry na tym instrumencie. Cena zwiedzenia wynosi dla dorosłych 8 euro a dla dzieci (poniżej 12 lat) 4 euro, przy czym minimalna grupa musi wynosić co najmniej cztery osoby.

Z jakiego miejsca najlepiej posłuchać karylionu w Berlinie?

Większość publiczności lubi siedzieć na trawie wokół podstawy wieży, gdzie najlepiej słychać dzwony basowe, a ludzie mogą pomachać do artysty, kiedy ten pozdrawia ich przed i po koncercie. Dzwony najlepiej słychać w odległości od 100 do 200 metrów od wieży i tam, gdzie można je bezpośrednio zobaczyć. Masywne rogi wieży nie tylko zasłaniają ich widok, ale także tłumią ich dźwięk.

 

Wycieczki jednodniowe do Berlina

Zapraszamy do Berlina! To miasto zachwycające, tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Namawiamy zatem do odwiedzania tego gościnnego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Nasze biuro podróży organizuje jednodniowe autokarowe wycieczki do Berlina, zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl