Urząd Kanclerski w Berlinie 0
Urząd Kanclerski w Berlinie

W 1991 roku Bundestag podjął decyzję o przywróceniu Berlinowi statusu stolicy zjednoczonych Niemiec. Miasto nad Szprewą miało stać się jednym z głównych ośrodków polityki europejskiej co było impulsem do prawdziwej architektonicznej rewolucji.

Urząd Kanclerski w Berlinie był jednym z najważniejszych projektów budowlanych dla nowej stolicy i został ukończony wiosną 2001 roku.

W 1992 roku ogłoszono konkurs urbanistyczny, na który wpłynęło 835 zgłoszeń z 54 krajów. W gronie jury znalazło się wielu znanych architektów i polityków. W dniu 18 lutego 1993 zwycięski projekt, który miał stać się wizytówką zjednoczonego Berlina, ogłosił osobiście „kanclerz zjednoczenia” Helmut Kohl. Wygrał projekt berlińskich architektów Axela Schultesa i Charlotte Frank. Budowę rozpoczęto w 1997 roku, a jej realizacja zajęła jedynie 4 lata i pochłonęła 265 milionów euro.

Postmodernistyczny projekt zachwycił zintegrowaną architekturą, która łączyła dwa brzegi Szprewy wielokrotnie poprzecinanej mostami, tym samym symbolizując pod względem urbanistycznym zjednoczenie Berlina i Niemiec.

Ze względu na charakterystyczną, ale kontrowersyjną architekturę, dziennikarze, przewodnicy turystyczni i niektórzy miejscowi określali budynek jako Kohllosseum – jako synonim słów Koloseum i nazwiska byłego kanclerza Helmuta Kohla. Obecnie ze względu na kwadratowy kształt fasady i okrągłe przeszklone elementy nazywany jest prześmiewczo przez berlińczyków „pralką Angeli Merkel”.

Urząd Kanclerski w Berlinie został zbudowany ze szkła i betonu. Wnętrze zostało zaprojektowane przez Schultesa w kształcie kwadratów, trójkątów, kół i elips, które razem tworzą niepowtarzalną strukturę przestrzenną. Przeszklone dziedzińce i fasady zapewniają wewnątrz naturalne światło.

Dwa długie rzędy budynków o długości 200 m i 335 m mieszczące 370 pomieszczeń biurowych, zatrudniających około 450 pracowników, otaczają centralny sześcian kancelarii. Jego wysokość wynosi 36 metrów, a więc tylko cztery metry poniżej kopuły budynku Reichstagu.

Urząd Kanclerski w Berlinie jest ośmiokrotnie większy od Białego Domu w Waszyngtonie. Jego rozmach wprawił nawet w osłupienie jego pierwszego lokatora Gerharda Schrödera (1998-2005).

Poziom zarządzania znajduje się na piątym i szóstym piętrze, czyli bezpośrednio za dużymi, półkolistymi oknami. Są tam biura ministrów w Kancelarii Federalnej oraz sale bankietowe.

Na szóstym piętrze znajduje się mała i duża sala gabinetowa, w której w każdą środę zbiera się rząd federalny na obradach. Szef Kancelarii Federalnej i Kanclerz Federalny mają swoje biura na siódmym piętrze z widokiem na Reichstag. Widok ten ma zawsze przypominać kanclerzowi, że prawdziwym ustawodawcą jest parlament.

Po zachodniej stronie, most nad Szprewą prowadzi do Ogrodu Kanclerskiego (Kanzlergarten) z przyległym lotniskiem dla śmigłowców.

Przed budynkiem znajduje się reprezentacyjny dziedziniec gdzie przyjmowani są międzynarodowi dyplomaci. W obecności kanclerza Schrödera został tu umieszczony wysoki na pięć i pół metra 90-tonowy postument „Berlin” projektu baskijskiego artysty Eduarda Chillidy.

 

Wycieczki jednodniowe do Berlina 

Zapraszamy do Berlina! To miasto zachwycające, tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Namawiamy zatem do odwiedzania tego gościnnego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Nasze biuro podróży organizuje jednodniowe autokarowe wycieczki do Berlina, zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl