Wycieczka do Świnoujścia

Dostępność: ostatnie miejsca
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość osoba
Zyskujesz 10 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 3.2
Organizator: -
Kod produktu: ŚW01

Opis wycieczki

ŚWIADCZENIA

- komfortowy autokar (klimatyzacja, toaleta,fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- opieka pilota-przewodnika

PROGRAM WYCIECZKI

8.00 Wyjazd z Kołobrzegu.

Trzebiatów – jedno z najstarszych miast za Pomorzu Zach. Prawa miejskie otrzymał 1277 r. Miasto położone nad rzeką Regą. W średniowieczu należało do Hanzy. Do dnia dzisiejszego zachowało się historyczne centrum: rynek i ulice krzyżujące się pod kątem prostym, kościół gotycki z XIV w., fragmenty murów obronnych, baszta „Kaszana”, kaplica Św. Ducha. Nazywane jest „miastem czterech wyznań”, gdyż cztery religie mają tutaj swoje kościoły. Ważnym zabytkiem miasta jest XIV – wieczna kaplica Św. Ducha, obecnie należąca do kościoła prawosławnego. W niej, w 1534 r. odbył się sejm stanów, w trakcie którego podjęto decyzję o zmianie religii na całym Pomorzu Zachodnim, z katolickiej na ewangelicką.

Baszta Kaszana wzniesiona została w XIV w. i wchodziła w skład murów obronnych. Cylindryczna wieża o średnicy 4 m. służyła do przechowywania prochu. Nazwę baszty tłumaczy legenda. Dawno temu, w baszcie wartę pełnił pewien młody żołnierz. Gdy zrobiło się późno, nadeszła pora kolacji, wtedy piękna młoda dziewczyna przyniosła mu misę gorącej kaszy. Ustawili ją na oknie by wystygła, a sami zajęli się umizgami. W pewnym momencie rozległ się krzyk zza okna baszty. Gdy młodzi wyjrzeli, okazało się , że misa z gorącą kaszą wylądowała na głowie żołnierza z Gryfic. Gryficzanie pod osłoną nocy chcieli napaść na Trzebiatów, ale dzięki misie kaszy wszczęty został alarm i miasto odparło atak. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, baszta została nazwana kaszaną.

Latarnia morska w Niechorzu wybudowana została w 1866 r. Jej wieża mierzy 45 m., natomiast światło latarni świeci na wysokości ok. 63 m. n.p.m. gdyż latarnia stoi na wysokim wybrzeżu klifowym. Ma ona charakterystyczny kształt, jej dolna część jest czworokątna, a górna jest ośmiokątna. Wierzchołek wieży wieńczy taras widokowy z balustradą. By się tam dostać, należy pokonać 210 schodków. Światło latarni widoczne jest na odległość 20 mil morskich ( 1 mila morska to 1852 m.).

Trzęsacz to najmniejsza miejscowość gminy Rewal. Na stałe mieszka tu ok. 100 mieszkańców, a mimo to miejscowość znana jest w Polsce i w Europie. To wszystko za sprawą ruin kościoła na klifie. Gotycki kościół wzniesiony został już w XIII w. Początkowo drewniany, przebudowany został w XV w. jako kościół murowany na kamiennym fundamencie. Oddalony był od brzegu morza o prawie 2 km. Procesy erozyjne, działalność niszczycielska fal morskich, silnie wiejące wiatry, padające deszcze, to wszystko sprawiało, że przez lata odległość kościoła od morza malała. W roku 1750 odległość budowli od linii brzegowej wynosiła już tylko 58 m. Najpierw morze „zabrało” gospodarstwa położone na północ od kościoła, następnie cmentarz, a gdy było już zaledwie metr od świątyni, kościół został zamknięty. 

Woliński Park Narodowy – utworzony w 1960 r. Pierwszy w Polsce park narodowy – morski. Lasy: buki, dęby, sosny – średni wiek drzew ok.115 lat. Gatunki roślin będące pod ochroną: storczyki, wiciokrzew pomorski, mikołajek nadmorski, długosz królewski. Na terenie parku żyje ok. 200 gatunków ptaków, w tym bielik – symbol parku. Na terenie parku istnieje rezerwat pokazowy żubrów. Pierwsze żubry zostały sprowadzone na Wyspę Wolin 1976 r. z Puszczy Augustowskiej i z Puszczy Boreckiej. Obszar rezerwatu zajmuje ok. 17 ha powierzchni. Pierwszy żubr urodzony w Parku otrzymał imię „Pomorzanka”. Na ternie rezerwatu żyją też dziki, sarny, jelenie, bieliki. Delta wsteczna Świny, wzgórza moreny czołowej, krajobraz polodowcowy, to wszystko sprawia, że park jest wyjątkowy w skali Europejskiej.

Międzyzdroje nadmorski kurort słynący z Festiwalu Gwiazd. W pobliżu hotelu Amber Baltic znajduje się aleja, gdzie każdego roku gwiazdy polskiego kina odsłaniają odciski swych dłoni. Stoją tam również pomniki przedstawiające Machulskiego, Kolbergera, Holoubka i ławeczka Ireny Jarockiej. Wspaniałym przeżyciem jest spacer po międzyzdrojskim molo o dł. 395 m. skąd roztacza się widok na wzgórza klifowe, Zatokę Pomorską i Świnoujście.

Świnoujście położone na 44 wyspach, tylko trzy z nich zamieszkałe są przez ludzi: Wolin, Uznam i Karsibór. Pozostałą cześć tworzy Delta Wsteczna Świny. Świna dzieli miasto na dwie części. Na wyspie Wolin znajduje się dzielnica Warszów, część przemysłowa miasta /port rybacki, terminal promowy, magazyny w porcie handlowym, stocznia remontowa, gazoport/. Na wyspie Uznam zlokalizowana jest dzielnica uzdrowiskowa, park zdrojowy, piękna szeroka plaża, promenada. 

Czas wolny w Świnoujściu 40 minut.

Wejście na wieżę widokową w Wolinie - panorama Zalewu Szczecińskiego.

Wolin, miasto którego początki sięgają VII w n.e., a które w okresie swojej największej świetności było jednym z największych ośrodków miejskich tego rejonu Europy. Dziś liczy ok. 5 tyś. mieszkańców i przyciąga turystów swoją historią, muzeum Regionalnym i Skansenem Wikingów. Centrum Wolina stanowi rynek, który zachował swój XV – wieczny kształt. Do dziś można tam podziwiać neogotycki ratusz oraz kościół Św. Mikołaja. Po wprowadzeniu reformacji na Pomorzu Zachodnim, pierwszym pastorem świątyni był reformator, Jan Bugenchagen. Kościół prawie doszczętnie został zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany został dopiero w 1998 r.

Kamień Pomorski miasto uzdrowiskowe o bogatej historii z wieloma zabytkami. Położone nad zalewem Kamińskim. Katedra romańsko – gotycka pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela posiada jedyny w Polsce przykatedralny wirydarz oraz jedne z najpiękniejszych barokowych organów w Europie. Nieopodal stoi późnogotycki dwór kurii biskupiej z Pałacem Biskupim. Do czasów współczesnych zachowała się Brama Wolińska i Baszta Piastowska z 1308 r. 

Ratusz w Kamieniu Pomorskim jest budowlą gotycką, pochodzi z przełomu XIV/XV w. Jednopiętrowa budowla przykryta jest dwuspadowym dachem. Główne wejście znajduje się pod arkadowym podcienieniem, które jest krzyżowo przesklepione. Wschodnia ściana ratusza zwieńczona jest gotyckim szczytem schodkowym z ostrołukowymi blendami i lizenami przechodzącymi w sterczyny, natomiast zachodni szczyt utrzymany jest w stylu renesansowym.

Katedra pw. Św. Jana Chrzciciela. Jej budowa rozpoczęła się w 1176 r., w momencie przeniesienia biskupstwa z Wolina do Kamienia Pomorskiego. Początkowo wznoszona była w stylu romańskim z granitowych ciosów. Wybudowana została na planie krzyża łacińskiego. To trzynawowa bazylika z transeptem i prezbiterium, zamkniętym wieloboczną absydą. Do kościoła przylega neogotycka wieża. Do świątyni przylega jedyny w Polsce przykatedralny wirydarz. Było to miejsce pochówku, modlitwy i zadumy. Ma kształt idealnego kwadratu, w centralnej części znajduje się romańska chrzcielnica wokół której rosną stare drzewa: 500- letni żywotnik gigant, 350- letni dąb, 100 - letni ostrokrzew. We wnętrzu kościoła znajduje się skarbiec, który na przestrzeni wieków był najcenniejszym zbiorem sztuki sakralnej w basenie Mora Bałtyckiego. W czasie wojny wyposażenie skarbca zaginęło. Pozostały naczynia liturgiczne z różnych okresów, dzbany, lichtarze, szaty, starodruki. Cennymi zabytkami są też chrzcielnica wczesnogotycka z 1330 r. z granitu, otoczona piękną, barokową kratą oraz organy. Barokowy instrument wykonany został 1672 r. i do dziś należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce. 

18.00 Powrót do Kołobrzegu.

 Informacja telefoniczna:  692 001 184 w godz. 9.00-17.00

Opinie o wycieczce (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl