Toruń Gniew wycieczka 2-dniowa

Dostępność: duża ilość miejsc
Cena: 495,00 zł 495.00
ilość osoba
Zyskujesz 45 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 5
Organizator: Biuro Podróży Partner
Kod produktu: WS 8

Opis wycieczki

DZIEŃ 1

6.00 Wyjazd z Kołobrzegu 

11.00 Zwiedzanie obserwatorium astronomicznego w Piwnicach.

Obserwatorium powstało w 1947 r. głównie z inicjatywy prof. Władysława Dziewulskiego, który zainicjował budowę pierwszego pawilonu obserwacyjnego z obrotową kopułą o średnicy 5 m. Obecnie prowadzone tu badania koncentrują się na radioastronomii. W tym celu skonstruowano tu dwa radioteleskopy: mniejszy o średnicy 15 m oraz większy o średnicy 32 m, który jest największym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej. Dziś Obserwatorium jest ważnym ośrodkiem badawczym, biorącym udział w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu. Po terenie obserwatorium oprowadza pracownik naukowy.

lub 

Seans w Planetarium. Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, możemy przedstawić układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Projektor zajmuje centralne miejsce na sali, a wokół niego znajduje się 189 foteli. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów (tzw. system fulldome). Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

13.00 Obiad w Toruniu.

14.0017.00 Zwiedzanie miasta z przewodnikiem:

Mury miejskie – w XIV w. miały długość ok. 3 km. Obecnie ich najdłuższy odcinek przebiega wzdłuż Wisły. Były one podwójne, między nimi znajdowała się fosa. Miasto posiadało 54 baszty, 13 bram, 2 barbakany. Do dnia dzisiejszego przetrwało 9 baszt i 3 bramy.

Krzywa Wieża wzniesiona została w XIV w. jako baszta obronna. Swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Wg legendy jest to idealne miejsce, gdzie można sprawdzić czy ma się czyste sumienie. Należy się oprzeć plecami o mury baszty tak, by pięty dotykały ściany. Jeśli uda się nam choć przez chwilę utrzymać równowagę, będzie to oznaczało prawość, wierność i uczciwość.

Dom Kopernika to średniowieczna kamienica, należąca niegdyś do rodziny Koperników. Wielu historyków uważa, że to właśnie tu urodził się wybitny astronom. Obecnie mieści się tu Muzeum Okręgowe.

Katedra Świętojańska (Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty) to miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. W niej pochowane jest serce Jana Olbrachta - króla Polski, który zmarł w Toruniu. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1236 r. i trwała ponad 200 lat. W wieży kościoła znajduje się słynny dzwon – Tuba Dei – Trąba Boża, wykonany w 1500 r., ważący 7,5 tony. Wg legendy, mieszkańcy Torunia obawiali się końca świata i w ten sposób chcieli przebłagać Boga. Dzwon bije tylko kilka razy w roku, gdyż wywołuje wibracje zagrażające wieży.

Dwór Artusa był siedzibą najbogatszych mieszkańców ( kupców i rajców miejskich). To w nim podpisano Pokój Toruński w 1466 r., kończący wojnę polsko – krzyżacką. Obecny budynek pochodzi z 1891 r. Przed Dworem Artusa znajduje się Aleja Pierników „Katarzynek”. W nich umieszczone są nazwiska osób, związanych z Toruniem.

Kamienica pod Gwiazdą, zlokalizowana przy Rynku, jest przykładem barokowej architektury miasta. Posiada bogato zdobione schody. W średniowieczu była własnością Filipa Buonaccorsi, włoskiego humanisty i pisarza.

Ruiny zamku krzyżackiego to pozostałość po wielkim zamczysku, wybudowanym już pod koniec XIII w. Był to rozległy kompleks obronny, składający się z zamku głównego i kilkunastu budynków gospodarczych, otoczony murami obronnymi. Do 1454 r. był siedzibą komturów zakonnych. Obecnie zachowała się wieża ustępowa, zwana gdaniskiem, dwór mieszczański, który był siedzibą Bractwa Strzeleckiego oraz fragmenty fos i murów fortecznych.

Ratusz Staromiejski wybudowany został pod koniec XIV w. Od zawsze był sercem Torunia. Pełnił różne funkcje m.in. był siedziba władz miasta, skarbcem, archiwum, więzieniem. Na parterze budynku znajdowały się sukiennice, kramy handlowe. W 1703 r. ratusz podpalili Szwedzi. Z ratuszem wiąże się legenda, iż został on zaprojektowany jako kalendarz. Jedna wieża oznacza jeden rok, cztery bramy oznaczają cztery pory roku, dwanaście dużych sal oznacza dwanaście miesięcy, zaś okien jest tyle, co dni w roku. Podobno w lata przystępne mieszkańcy domalowywali jedno okno.

Pomnik Kopernika wykonany został w 1853 r. w Berlinie. Spiżowy. Uczony został przedstawiony jako profesor. W lewej ręce trzyma narzędzie astronomiczne – strefę armilarną.

Pomnik Flisaka odsłonięty został w 1914 r. Jego autorem jest Georg Wolf. Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo, który otoczony został przez osiem żab.

17.00 Wizyta w „Piernikarni” i udział w warsztatach wypieku historycznych pierników. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracują z ciastem piernikowym, wałkują je i odciskają w ręcznie rzeźbionych, drewnianych formach piernikarskich. W czasie warsztatów uczestnicy degustują także najpyszniejsze pierniczki z Toruńskiej Manufaktury Piernika, a na koniec otrzymują zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich.

19.30 Przyjazd do Zamku Gniew. Zakwaterowanie.

20.30 Kolacja 

Nocny spacer po zamku z lampionami .

 

DZIEŃ 2

8.00 Śniadanie

9.00 Żywa lekcja historii odbywa się w Zbrojowni gniewskiego zamku. Spektakl prowadzony jest przez ubranego w strój historyczny instruktora fechtunku, który w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawi rozwój broni białej oraz wyjawi techniki użycia poszczególnych jej rodzajów. W trakcie lekcji będą miały miejsce zajęcia praktyczne w posługiwaniu się mieczem, rapierem, szpadą i szablą do czego użyte zostaną repliki tych rodzajów broni. Na zakończenie lekcji odbędzie się prezentacja multimedialna.

10.00 Zwiedzanie zamku z przewodnikiem Zamkowa izba tortur – zlokalizowana w piwnicach północnego skrzydła Zamku Gniewskiego. Jest to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdą się tu, takie machiny jak: gilotyna, knebel, fotel czarownic, zgniatacz kciuków, trzewik malezyjski, madejowe łoże - łoże sprawiedliwości, maska hańby…

11.00 Wędrówka po warsztatach dawnych rzemieślników

13.00 Obiad

14.30 Wyjazd z Gniewu

19.30 Powrót do Kołobrzegu

 

ŚWIADCZENIA

- autokar klasy LUX (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- 1 nocleg - Zamek w Gniewie

- 2 obiady, 1 kolacja, 1 śniadanie

- bilety wstępu: obserwatorium astronomiczne/Planetarium, "Piernikarnia", "Żywa lekcja historii", Wędrówka po warsztatach dawnych rzemieślników, zwiedzanie zamku,

- opieka pilota/przewodnika, przewodnik w Toruniu i na zamku w Gniewie

- ubezpieczenie 

 - 4 opiekunów gratis

Opinie o wycieczce (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl