Gdańsk Malbork wycieczka 2-dniowa

Dostępność: duża ilość miejsc
Cena: 330,00 zł 330.00
ilość osoba
Zyskujesz 30 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 5
Organizator: Biuro Podróży Partner
Kod produktu: WS 2

Opis wycieczki

DZIEŃ 1

6.00 wyjazd z Kołobrzegu

10.30 przyjazd do Gdańska.

Wizyta w oliwskim zoo. Ogród zoologiczny został oficjalnie otwarty 1 maja 1954 r. i początkowo był domem ok. 300 zwierząt. Obecnie jest ich ok. 1000, w tym takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją, m.in. antylopy bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie. Istnieje możliwość zwiedzania ogrodu kolejką ( za dodatkową opłatą).

13.00 półwysep Westerplatte – Pomnik Obrońców Wybrzeża. Cmentarz Obrońców Westerplatte powstał w miejscu nieistniejącej wartowni nr V. Jest to miejsce spoczynku części poległych żołnierzy, urna z prochami komendanta oraz 15 krzyży z nieśmiertelnikami. Ruiny nowych koszar to pozostałość po jednopiętrowym budynku, gdzie mieściły się pomieszczenia przeznaczone na radiostację, kabinę bojową, elektrownię i magazyn amunicji, kuchnię, stołówkę, magazyn żywności i garaż. Na parterze zlokalizowana była centrala telefoniczna, pomieszczenia żołnierskie, umywalnie i centrala szefa kompanii. Na piętrze znajdowała się kancelaria komendanta Składnicy, izba chorych, pokoje oficerów i podoficerów służby czynnej. Plac przed kopcem. Na nim siedem schodków po których wchodzimy, siedem masztów i siedem odlanych z brązu zniczy, którym nadano formę łusek po pociskach - to symbolika tego wszystkiego co zdarzyło w tym miejscu w ciągu siedmiu dni walki. Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięty został 9 października 1966 roku. Projekt pomnika i plan zagospodarowania terenu to dzieło zespołu projektantów z Gdańska w osobach: A. Haupt, F. Duszenko i H. Kitowski. Pomnik ma wysokość 25 metrów i złożony jest z 236 bloków granitowych, ważących od 6 do 12 ton, pochodzących z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie.

14.30 przejazd do centrum. Zwiedzanie miasta.

Brama Stągiewna znajduje się na Wyspie Spichrzów. Była to wieża obronna, wzniesiona w 1517 r. Przypomina stągiew do noszenia mleka, stąd jej nazwa. Brama Zielona wybudowana została jako gdańska rezydencja królów Polski, lecz nigdy ich nie gościła. Nie jest zielona, a swą nazwę zawdzięcza mostowi w pobliżu, który niegdyś pomalowany był na zielono. Do jej budowy użyto holenderskich cegieł, które służyły jako balast statków przypływających z Amsterdamu. Obecnie należy do Muzeum Narodowego. Znajdowało się tu biuro Lecha Wałęsy.

Brama Wyżynna wybudowana została w XVI w. i pełniła funkcje reprezentacyjnego wjazdu do miasta. Otwiera ona Trakt Królewski prowadzący do Motławy. Zaprojektowana została przez Willema van den Blocke. Na bramie umieszczone zostały herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska.

Katownia początkowo pełniła funkcję obronną. Po wzniesieniu Bramy Wyżynnej i nowych obwarowań, zamieniona została na m.in. salę sądową i cele więzienne .We wnętrzu znajdował się również izba żałobna, gdzie skazani czekali na wykonanie wyroku i mogli się pożegnać z bliskimi. Dach budowli wieńczą cztery figury strażników miejskich.

Brama Złota zbudowana została w 1614 r. według projektu Abrahama van den Blocke. Za pomocą rzeźb umieszczonych na bramie, przedstawiono ideały cnót obywatelskich: pokoju, wolności, bogactwa, sławy, roztropności, pobożności, sprawiedliwości i zgody.

Ratusz Głównego Miasta wybudowany został pod koniec XIV w. Dopiero sto lat później budowla została podwyższona o trzecią kondygnację i dobudowana została wieża. Po pożarze w połowie XVI w. przebudowany został w stylu renesansowym. Na szczycie wieży umieszczono miedziany hełm, na którym na wysokości ok. 80 m. ustawiono z złoty posąg króla Zygmunta Augusta. Od 1970 r. we wnętrzu znajduje się Muzeum Historii Miasta Gdańsk. Nad wejściem do Ratusza umieszczony został Herb Gdańska. We wnętrzu podziwiać można „Apoteozę Gdańska” Izaaka van den Blocke.

Bazylika Mariacka wznoszona była od 1343 r. Budowana przez ponad półtora wieku, jest najpotężniejszą budowlą gotycką miasta i Europy ( może pomieścić nawet 25 tyś. osób). Jej wnętrza o kryształowym sklepieniu, które wsparte są na 27 masywnych filarach, kryją wspaniałe dzieła sztuki, m.in. ołtarz główny dzieła mistrza Michała Schwarza z Augsburga, kamienną Pietę z 1410 r., kopię „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga czy figurę Pięknej Madonny. Zegar astronomiczny, wyeksponowany w Bazylice, wykonany został w XV w. przez Hansa Duringera. Według legendy, rajcy miejscy kazali oślepić mistrza, by już nigdy nie wykonał podobnego zlecenia. Zegar składa się z trzech części: szczytowa, to taniec figur – apostołowie, śmierć, Adam i Ewa; centralną częścią zegara planetarium z zegarem właściwym, znakami zodiaku i tarczami z fazami księżyca. Natomiast dolna część przedstawia kalendarium liturgiczne.

Fontanna Neptuna powstała w 1613 r. i jest dziełem Piotra Husena. Miała być symbolem więzi Gdańska z morzem. Posąg został wykonany z brązu i ma ponad 2 m. wysokości. Czasza, na której stoi Neptun, została wykonana z "czarnego kamienia" (belgijskiego czarno-niebieskiego marmuru), trzon z czarnego tufu. Elementy architektoniczne fontanny nawiązują do manieryzmu flamandzkiego.

Dwór Artusa. Tradycja Dworów Artusa sięga średniowiecza i wywodzi się z etosu rycerstwa europejskiego. Historia gdańskiego dworu sięga XIV w. , gdy był on siedzibą i miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich, centrum życia handlowego i salonem towarzyskim elity i dostojników. Dziś wnętrze dworu stanowi ogromna hala, wypełniona dziełami sztuki. Podziwiać tu można największy piec kaflowy w Europie. Ma on ponad 10 m. wysokości i zdobiony jest 520 ręcznie wykonanymi kaflami.

Żuraw to położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny gdański zabytek. Był to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy i zarazem brama warowna, chroniąca miasto od strony portu. Mechanizm podnosił ładunki ważące nawet 4 tony na wysokość 11 metrów. Służył również do stawiania masztów.

19.00 Obiadokolacja. Nocleg

 

DZIEŃ 2

8.00 Śniadanie

10.30 Przyjazd do Malborka.

Zwiedzanie Zamku. Zamek Krzyżacki w Malborku wznoszony był ok. 200 lat. Pozostaje do dziś najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. W 1997 roku Zamek w Malborku wpisano na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

14.00 Obiad

15.00 Wyjazd z Malborka

19.00 Powrót

 

ŚWIADCZENIA

- autokar klasy LUX (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- 1 nocleg w Gdańsku 

- 1 obiadokolacja, 1 obiad, 1 śniadanie

- bilety wstępu: Zoo, punkt widokowy, Muzeum Zamkowe w Malborku

- opieka pilota/przewodnika, przewodnik w Muzeum Zamkowym w Malborku

- ubezpieczenie 

 - 4 opiekunów gratis

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl