Gdańsk wycieczka 2-dniowa

Dostępność: duża ilość miejsc
Cena: 305,00 zł 305.00
ilość osoba
Zyskujesz 30 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 5
Organizator: Biuro Podróży Partner
Kod produktu: WS 1

Opis wycieczki

DZIEŃ 1

6.00 wyjazd z Kołobrzegu

10.30 przyjazd do Gdańska. Wizyta w oliwskim zoo. Ogród zoologiczny został oficjalnie otwarty 1 maja 1954 r. i początkowo był domem ok. 300 zwierząt. Obecnie jest ich ok. 1000, w tym takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją, m.in. antylopy bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie. Istnieje możliwość zwiedzania ogrodu kolejką ( za dodatkową opłatą).

13.00 półwysep Westerplatte – Pomnik Obrońców Wybrzeża. Cmentarz Obrońców Westerplatte powstał w miejscu nieistniejącej wartowni nr V. Jest to miejsce spoczynku części poległych żołnierzy, urna z prochami komendanta oraz 15 krzyży z nieśmiertelnikami. Ruiny nowych koszar to pozostałość po jednopiętrowym budynku, gdzie mieściły się pomieszczenia przeznaczone na radiostację, kabinę bojową, elektrownię i magazyn amunicji, kuchnię, stołówkę, magazyn żywności i garaż. Na parterze zlokalizowana była centrala telefoniczna, pomieszczenia żołnierskie, umywalnie i centrala szefa kompanii. Na piętrze znajdowała się kancelaria komendanta Składnicy, izba chorych, pokoje oficerów i podoficerów służby czynnej. Plac przed kopcem. Na nim siedem schodków po których wchodzimy, siedem masztów i siedem odlanych z brązu zniczy, którym nadano formę łusek po pociskach - to symbolika tego wszystkiego co zdarzyło w tym miejscu w ciągu siedmiu dni walki. Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięty został 9 października 1966 roku. Projekt pomnika i plan zagospodarowania terenu to dzieło zespołu projektantów z Gdańska w osobach: A. Haupt, F. Duszenko i H. Kitowski. Pomnik ma wysokość 25 metrów i złożony jest z 236 bloków granitowych, ważących od 6 do 12 ton, pochodzących z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie.

14.30 przejazd do centrum. Zwiedzanie miasta.

Brama Stągiewna znajduje się na Wyspie Spichrzów. Była to wieża obronna, wzniesiona w 1517 r. Przypomina stągiew do noszenia mleka, stąd jej nazwa. Brama Zielona wybudowana została jako gdańska rezydencja królów Polski, lecz nigdy ich nie gościła. Nie jest zielona, a swą nazwę zawdzięcza mostowi w pobliżu, który niegdyś pomalowany był na zielono. Do jej budowy użyto holenderskich cegieł, które służyły jako balast statków przypływających z Amsterdamu. Obecnie należy do Muzeum Narodowego. Znajdowało się tu biuro Lecha Wałęsy.

Brama Wyżynna wybudowana została w XVI w. i pełniła funkcje reprezentacyjnego wjazdu do miasta. Otwiera ona Trakt Królewski prowadzący do Motławy. Zaprojektowana została przez Willema van den Blocke. Na bramie umieszczone zostały herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska.

Katownia początkowo pełniła funkcję obronną. Po wzniesieniu Bramy Wyżynnej i nowych obwarowań, zamieniona została na m.in. salę sądową i cele więzienne .We wnętrzu znajdował się również izba żałobna, gdzie skazani czekali na wykonanie wyroku i mogli się pożegnać z bliskimi. Dach budowli wieńczą cztery figury strażników miejskich.

Brama Złota zbudowana została w 1614 r. według projektu Abrahama van den Blocke. Za pomocą rzeźb umieszczonych na bramie, przedstawiono ideały cnót obywatelskich: pokoju, wolności, bogactwa, sławy, roztropności, pobożności, sprawiedliwości i zgody.

Ratusz Głównego Miasta wybudowany został pod koniec XIV w. Dopiero sto lat później budowla została podwyższona o trzecią kondygnację i dobudowana została wieża. Po pożarze w połowie XVI w. przebudowany został w stylu renesansowym. Na szczycie wieży umieszczono miedziany hełm, na którym na wysokości ok. 80 m. ustawiono z złoty posąg króla Zygmunta Augusta. Od 1970 r. we wnętrzu znajduje się Muzeum Historii Miasta Gdańsk. Nad wejściem do Ratusza umieszczony został Herb Gdańska. We wnętrzu podziwiać można „Apoteozę Gdańska” Izaaka van den Blocke.

Bazylika Mariacka wznoszona była od 1343 r. Budowana przez ponad półtora wieku, jest najpotężniejszą budowlą gotycką miasta i Europy ( może pomieścić nawet 25 tyś. osób). Jej wnętrza o kryształowym sklepieniu, które wsparte są na 27 masywnych filarach, kryją wspaniałe dzieła sztuki, m.in. ołtarz główny dzieła mistrza Michała Schwarza z Augsburga, kamienną Pietę z 1410 r., kopię „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga czy figurę Pięknej Madonny. Zegar astronomiczny, wyeksponowany w Bazylice, wykonany został w XV w. przez Hansa Duringera. Według legendy, rajcy miejscy kazali oślepić mistrza, by już nigdy nie wykonał podobnego zlecenia. Zegar składa się z trzech części: szczytowa, to taniec figur – apostołowie, śmierć, Adam i Ewa; centralną częścią zegara planetarium z zegarem właściwym, znakami zodiaku i tarczami z fazami księżyca. Natomiast dolna część przedstawia kalendarium liturgiczne.

Fontanna Neptuna powstała w 1613 r. i jest dziełem Piotra Husena. Miała być symbolem więzi Gdańska z morzem. Posąg został wykonany z brązu i ma ponad 2 m. wysokości. Czasza, na której stoi Neptun, została wykonana z "czarnego kamienia" (belgijskiego czarno-niebieskiego marmuru), trzon z czarnego tufu. Elementy architektoniczne fontanny nawiązują do manieryzmu flamandzkiego.

Dwór Artusa. Tradycja Dworów Artusa sięga średniowiecza i wywodzi się z etosu rycerstwa europejskiego. Historia gdańskiego dworu sięga XIV w. , gdy był on siedzibą i miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich, centrum życia handlowego i salonem towarzyskim elity i dostojników. Dziś wnętrze dworu stanowi ogromna hala, wypełniona dziełami sztuki. Podziwiać tu można największy piec kaflowy w Europie. Ma on ponad 10 m. wysokości i zdobiony jest 520 ręcznie wykonanymi kaflami.

Żuraw to położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny gdański zabytek. Był to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy i zarazem brama warowna, chroniąca miasto od strony portu. Mechanizm podnosił ładunki ważące nawet 4 tony na wysokość 11 metrów. Służył również do stawiania masztów.

19.00 Obiadokolacja. Nocleg

 

DZIEŃ 2

8.00 śniadanie

10.00 zwiedzanie. Do wyboru:

Europejskie Centrum Solidarności to muzeum poświęcone historii Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i w Europie. Rdzawa bryła budynku przypomina kadłub statku. Wewnątrz niesamowita, multimedialna wystawa, prezentująca pamiątki, zdjęcia, materiały filmowe i dźwiękowe, archiwalne dokumenty, rękopisy, m.in. przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20 -letniego stoczniowca, ofiary grudnia ’70, tablice 21 postulatów, wiszące podczas strajku w sierpniu ’80 na bramie stoczni Gdańskiej, suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, biurko Jacka Kuronia.

Centrum Hevelianum to nowoczesne centrum naukowe zlokalizowane w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych położonych na terenie Góry Gradowej. Interaktywna wystawa „Energia, niebo, słońce” składa się z dwóch części: pracowni energii, która prezentuje różne źródła energii i pracowni REenergii. W dwóch ogromnych akwariach można wywołać efekt tsunami, zbadać, od czego zależy energia morskiej fali i jak można ją wykorzystać. Dzięki stanowiskom „ Kołyska Newtona” czy „Energia w kuchni”, fizyka przestaje być tajemniczą nauką. Pracownia REenergii poświęcona jest głównie ekologii, gdzie można spojrzeć na śmieci z perspektywy kosmosu.

Muzeum II Wojny Światowej zlokalizowane jest przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. W nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni to miejsce, gdzie zdobywamy wiedzę poprzez zabawę. Ułatwia wyjaśnianie zachodzących w naturze zjawisk i procesów przy pomocy interaktywnych wystaw i działalności edukacyjnej. Wystawa „Kierunek zdrowie” zachęca do prowadzenia aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania, uczy profilaktyki i zasad pierwszej pomocy. Na wystawie „Hydroświat” poznajemy działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet mamy szansę stworzyć ogromny wir wodny. W strefie „Drzewo życia” na własnej skórze doświadczamy trzęsienia ziemi, a także sprawdzamy, jak widzą zwierzęta. Bedzie można również stanąć w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami. Wystawa „Akcja: człowiek” przybliża tajniki funkcjonowania naszego organizmu. Tu można sprawdzić, jak będziemy wyglądać za 30 lat.

15.00 Obiad

16.00 Wyjazd w drogę powrotną

20.00 Przyjazd do Kołobrzegu

 

ŚWIADCZENIA

- autokar klasy LUX (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- 1 nocleg w Gdańsku 

- 1 obiadokolacja, 1 obiad, 1 śniadanie

- bilety wstępu

- opieka pilota/przewodnika

- ubezpieczenie 

 - 4 opiekunów gratis

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl