Toruń Golub-Dobrzyń wycieczka 2 dniowa

Dostępność: duża ilość miejsc
Cena: 440,00 zł 440.00
ilość osoba
Zyskujesz 40 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 5
Organizator: Biuro Podróży Partner
Kod produktu: WS 9

Opis wycieczki

DZIEŃ 1

6.00 wyjazd z Kołobrzegu

11.00 zwiedzanie obserwatorium astronomicznego w Piwnicach.

Obserwatorium powstało w 1947 r. głównie z inicjatywy prof. Władysława Dziewulskiego, który zainicjował budowę pierwszego pawilonu obserwacyjnego z obrotową kopułą o średnicy 5 m. Obecnie prowadzone tu badania koncentrują się na radioastronomii. W tym celu skonstruowano tu dwa radioteleskopy: mniejszy o średnicy 15 m oraz większy o średnicy 32 m, który jest największym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej. Dziś Obserwatorium jest ważnym ośrodkiem badawczym, biorącym udział w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu. Po terenie obserwatorium oprowadza pracownik naukowy.

13.00 obiad w Toruniu

14.00 – 17.00 zwiedzanie miasta z przewodnikiem:

Mury miejskie – w XIV w. miały długość ok. 3 km. Obecnie ich najdłuższy odcinek przebiega wzdłuż Wisły. Były one podwójne, między nimi znajdowała się fosa. Miasto posiadało 54 baszty, 13 bram, 2 barbakany. Do dnia dzisiejszego przetrwało 9 baszt i 3 bramy.

Krzywa Wieża wzniesiona została w XIV w. jako baszta obronna. Swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Wg legendy jest to idealne miejsce, gdzie można sprawdzić czy ma się czyste sumienie. Należy się oprzeć plecami o mury baszty tak, by pięty dotykały ściany. Jeśli uda się nam choć przez chwilę utrzymać równowagę, będzie to oznaczało prawość, wierność i uczciwość.

Dom Kopernika to średniowieczna kamienica, należąca niegdyś do rodziny Koperników. Wielu historyków uważa, że to właśnie tu urodził się wybitny astronom. Obecnie mieści się tu Muzeum Okręgowe.

Katedra Świętojańska (Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty) to miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. W niej pochowane jest serce Jana Olbrachta - króla Polski, który zmarł w Toruniu. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1236 r. i trwała ponad 200 lat. W wieży kościoła znajduje się słynny dzwon – Tuba Dei – Trąba Boża, wykonany w 1500 r., ważący 7,5 tony. Wg legendy, mieszkańcy Torunia obawiali się końca świata i w ten sposób chcieli przebłagać Boga. Dzwon bije tylko kilka razy w roku, gdyż wywołuje wibracje zagrażające wieży.

Dwór Artusa był siedzibą najbogatszych mieszkańców ( kupców i rajców miejskich). To w nim podpisano Pokój Toruński w 1466 r., kończący wojnę polsko – krzyżacką. Obecny budynek pochodzi z 1891 r. Przed Dworem Artusa znajduje się Aleja Pierników „Katarzynek”. W nich umieszczone są nazwiska osób, związanych z Toruniem.

Kamienica pod Gwiazdą, zlokalizowana przy Rynku, jest przykładem barokowej architektury miasta. Posiada bogato zdobione schody. W średniowieczu była własnością Filipa Buonaccorsi, włoskiego humanisty i pisarza.

Ruiny zamku krzyżackiego to pozostałość po wielkim zamczysku, wybudowanym już pod koniec XIII w. Był to rozległy kompleks obronny, składający się z zamku głównego i kilkunastu budynków gospodarczych, otoczony murami obronnymi. Do 1454 r. był siedzibą komturów zakonnych. Obecnie zachowała się wieża ustępowa, zwana gdaniskiem, dwór mieszczański, który był siedzibą Bractwa Strzeleckiego oraz fragmenty fos i murów fortecznych.

Ratusz Staromiejski wybudowany został pod koniec XIV w. Od zawsze był sercem Torunia. Pełnił różne funkcje m.in. był siedziba władz miasta, skarbcem, archiwum, więzieniem. Na parterze budynku znajdowały się sukiennice, kramy handlowe. W 1703 r. ratusz podpalili Szwedzi. Z ratuszem wiąże się legenda, iż został on zaprojektowany jako kalendarz. Jedna wieża oznacza jeden rok, cztery bramy oznaczają cztery pory roku, dwanaście dużych sal oznacza dwanaście miesięcy, zaś okien jest tole, co dni w roku. Podobno w lata przystępne mieszkańcy domalowywali jedno okno.

Pomnik Kopernika wykonany został w 1853 r. w Berlinie. Spiżowy. Uczony został przedstawiony jako profesor. W lewej ręce trzyma narzędzie astronomiczne – strefę armilarną. Pomnik Flisaka odsłonięty został w 1914 r. Jego autorem jest Georg Wolf. Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo, który otoczony został przez osiem żab.

17.00 wizyta w „Piernikarni” i udział w warsztatach wypieku historycznych pierników. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracują z ciastem piernikowym, wałkują je i odciskają w ręcznie rzeźbionych, drewnianych formach piernikarskich. W czasie warsztatów uczestnicy degustują także najpyszniejsze pierniczki z Toruńskiej Manufaktury Piernika, a na koniec otrzymują zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich.

19.30 przyjazd do Golubia - Dobrzynia. Zakwaterowanie.

Ognisko. Gry i zabawy integracyjne.

 

DZIEŃ 2

8.00 śniadanie

9.00 zwiedzanie zamku i spotkanie z Białą Damą.

Zamek Golubski to pokrzyżacka budowla z przełomu XIII i XIV w. Wzniesiony został na wzgórzu, nad rzeką Drwęcą. Podczas wojny polsko – krzyżackiej był wielokrotnie oblegany i uszkadzany przez kule armatnie. W XVIII w. został przebudowany w stylu renesansowym. Wówczas dobudowano piękną attykę, wieżyczki, namalowano herby Polski i Prus. Tę wspaniałą rezydencję otrzymała siostra Zygmunta III Wazy – Anna. Zajmowała się ona botaniką, przy pałacu założyła ogrody włoskie, uprawiała tytoń jako roślinę uprawną. Mówi się, że zamek nawiedza Biała Dama. To duch Anny Wazówny, który przenika przez ściany, upewniając się, że jej ukochana rezydencja jest w dobrych rękach. Ciekawostką zamku są schody, po których rycerze wjeżdżali konno do swych sal na piętrze. Ten, kto zrobił to na pieszo, musiał ponieść karę i zarżeć jak koń w najmniej spodziewanym momencie. W zamku znajdował się loch głodowy, w którym trzymano jeńców oczekujących na wykupienie przez rodzinę oraz cele pokutnicze w których zamykano grzesznych zakonników.

10.00 zajęcia z Bractwem Rycerskim

11.30 przejazd do Ciechocinka i wejście na największe tężnie solankowe w Europie. Tężnie to drewniane konstrukcje, służące do odparowywania wody z solanki. Zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

14.00 obiad

15.30 przejazd do Chełmna. Zwiedzanie miasta.

Ratusz pierwotnie budowla gotycka, swój renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVI w. Wówczas do miasta sprowadzono architektów włoskich, którzy zajęli się rozbudową budowli. Szczególną ozdobą tego obiektu stały się: wysoka attyka, hełm i zegar na wieży. Od 1674 roku na ścianie południowej Ratusza, na wysokości I pietra, znajduje się również obecnie najstarsza w Chełmnie tablica, upamiętniająca biskupa chełmińskiego Andrzeja Olszowskiego, a dokładnie moment powołania go na tron prymasowski. Pręt chełmiński umieszczony jest na zachodniej ścianie ratusza. Była to miara długości, która obowiązywała we wszystkich miastach lokowanych na prawie chełmińskim. Każda ulica na Starym Mieście ma szerokość 2,5 pręta ( 11 m).

Kościół WNMP z przełomu XIII i XIV w. Wzniesiony został w okresie największej świetności miasta. We wnętrzu znajdują się m.in. relikwie Św. Walentego, patrona zakochanych, żyrandol w kształcie głowy jelenia, gotycka chrzcielnica i jedenaście gotyckich rzeźb apostołów, naturalnej wielkości.

Baszta prochowa, gotycka, jedna z 23 zachowanych. Wg legendy straszy w niej dowódca wojsk krzyżackich – Bernard Szumborski. Słynął za życia z niebywałej okrutności i został otruty przez mieszczkę. Do dziś w baszcie jest jego czaszka.

22.00 powrót

 

ŚWIADCZENIA

- autokar klasy LUX (klimatyzacja, toaleta, fotele turystyczne, wysokie, z odchylanym oparciem, rozsuwane na boki, wyposażone w podłokietniki, podnóżki, stoliki, siatki, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach)

- 1 nocleg na zamku w Golubiu-Dobrzyniu/ lub hotel w Toruniu

- 2 obiady, 1 kolacja, 1 śniadanie

- bilety wstępu: obserwatorium astronomiczne, "Piernikarnia", tężnia w Ciechocinku, zwiedzanie zamku i zajęcia z  Bractwem Rycerskim

- opieka pilota/przewodnika, przewodnik w Toruniu i na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

- ubezpieczenie 

- 4 opiekunów gratis

Wycieczki powiązane

Opinie o wycieczce (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl